Castellum investerar för 174 Mkr


Göteborg 22 december 2012

Castellum har via det helägda dotterbolaget Harry Sjögren AB förvärvat en fullt uthyrd fastighet i Åby-området, Mölndal. Fastigheten ligger nära bolagets befintliga bestånd och består av 7 625 kvm varav 4 850 kvm lager och resterande del kontor. Investeringen uppgick till 88 Mkr. Tillträde har skett.

I Fosie och Jägersro, Malmö, har Fastighets AB Briggen förvärvat tre fastigheter i anslutning till bolagets befintliga bestånd. Fastigheterna är fullt uthyrda och består av 7 280 kvm varav 3 715 kvm kontor, 1 616 kvm butik och resterande del lager. Investeringen uppgick till 57 Mkr. Tillträde sker i februari 2012.

I Sollentuna har Fastighets AB Brostaden förvärvat en fullt uthyrd lagerfastighet om 2 650 kvm. Investeringen uppgick till 29 Mkr. Tillträde har skett.

 

För ytterligare information kontakta
Håkan Hellström, verkställande direktör, tfn 031-60 74 00 /
mobil 0705-60 74 56
Henrik Saxborn, vice verkställande direktör, tfn 031-60 74 00 /
mobil 0706-94 74 50 

Castellum är ett av de större börsnoterade fastighetsbolagen i Sverige. Fastigheternas värde uppgår till 33 miljarder kronor och utgörs av lokaler för kontor/butik och lager/industri med en uthyrningsbar yta om 3,3 miljoner kvm. Fastigheterna ägs och förvaltas av sex helägda dotterbolag med en stark och tydlig närvaro inom fem tillväxtregioner: Storgöteborg, Öresundsområdet, Storstockholm, Mälardalen och Östra Götaland.

Castellum aktien är noterad på NASDAQ OMX Stockholm AB Large Cap.

 

Informationen är sådan som Castellum AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument.

 

Pressmeddelande PDF >>>