Om fastigheten
Fräscha kontorslokaler på en av Malmös absolut bästa adresser mitt i stadens shoppingstråk. I omedelbar anslutning till all tänkbar service och så gott som samtliga busslinjer vid Gustav Adolfs torg.
Sjuttiotalshus, med fasad i aluminiumplåt, som smälter väl in i torgets blandning av funkishus och jugendpalats.
Byggnaden är miljöklassad enligt EU GreenBuilding
Området
Mer centralt än så här kan det knappast bli. Mitt i Malmö city. Gustav Adolfs torg är ett av Malmös mest centrala och välkända torg, strategiskt beläget mellan Stortorget, Södertull och Triangeln.
I direkt anslutning till Gustav Adolfs torg finns stora delar av Malmös handelsutbud, bland annat längs Södergatan och Södra Förstadsgatan. Området erbjuder även ett brett utbud av restauranger, caféer, hotell och servicefunktioner,
Kommunikationer
Hit är det lätt att ta sig. Gustav Adolfs Torg är navet i stadens viktigaste kollektivtrafiklägen med flera stads- och regionbusslinjer som passerar dagligen. Närheten till Triangelns station och Malmö Centralstation ger dessutom goda kommunikationsmöjligheter både regionalt och nationellt. Området är även väl anpassat för både gång- och cykeltrafik.
För bilburna finns god tillgång till parkeringsanläggningar i närområdet samt smidiga anslutningar till stadens huvudleder. Via Amiralsgatan, Föreningsgatan och de centrala genomfartslederna nås både Inre Ringvägen och Yttre Ringvägen, vilket ger goda förbindelser till övriga Malmö, Lund och Köpenhamnsregionen.
Parkering
Parkering finns ej men finns att hyra hos extern part i närliggande garage.
Service
Fastighetens läge och närhet till Gustav Adolfs Torg innebär att ett stort utbud av kommersiell och offentlig service finns i husets absoluta närhet.
- Skyltläge
- Instabox
- Buss 100 meter
Energi & hållbarhet
- Certifieringar: BREEAM In-Use, Very Good
- Total energianvändning (2025): 119 kWh/m²
- Klimatpåverkan: 7,79 kg CO₂e/m² (platsbaserad)
Hyresgäster i fastigheten
Karta
Dokument
Kontaktperson
Anmäl intresse
Är du intresserad av att sitta i den här fastigheten? Gör en intresseanmälan så hör vi av oss om det dyker upp någon lämplig lokal.