Växjö City
Kungsgatan 5

Yta
430 kvm
Arbetsplatser
20 - 40 st
Tillträdesdatum
2023-10-31
Våningsplan
2
Om lokalen
Modern kortorslokal med härligt ljusinsläpp och fantastisk utsikt över Stortorget
Varmt välkomna till denna moderna och välplanerade kotorslokal om 430 kvadratmeter. Lokalen erbjuder en välkomnande entré med reception och avhängningsmöjligheter, öppna kontorslandskap i kombination med mötes och samtalsrum i varierande storlekar. Rejäl pausyta i mitten av lokalen som även kan nyttjas till större möten. Flertalet toaletter samt duschmöjligheter för den som gillar att träna på lunchen.
Stilrena materialval med grå textilmatta, ljusa kulörer och stora glaspartier. Detta i kombination med härlig utiskt över Stortorget gör detta till ett kontor där det är lätt att trivas.
Det centrala läget gör att hela citys utbud av restauranger, caféer, träningsmöjligheter och butiker finns precis utanför dörren.
Området
I Växjö city verkar man mitt i stadens puls med restauranger, caféer, affärer och kulturställen precis utanför dörren. Här har vi på Castellum ett flertal fastigheter i varierande storlek och profilering, allt från våra vackra sekelskifteshus i kvarter Gripen till vårt moderna World Trade Center med över 1 000 kvadratmeter Co-Working, precis vid stationsområdet. På Storgatan och Kungsgatan finns en mängd butiker och förrättningar och här har vi trevliga lokaler med härligt ljusinsläpp. I kvarter Tullen mitt på Storgatan i korsningen mot Västergatan har vi en centralt belägen fastighet och med en påbyggd gårdsbyggnad med moderna och kreativa lokaler. Växjö är känt för sitt breda utbud och förutom biografer, konserthus, konsthall, museer och stort bibliotek är man nära naturen. Linnéparken och Strandbjörket är stadens gröna oas och ligger vid vackra Växjösjön. Vill du ha en pulserande arbetsplats med innerstadens stora utbud utanför dörren är våra citylägen idealiska alternativ.
Energi och hållbarhet
- Miljöcertifiering: BREEAM In-Use, Very Good
- Total energianvändning: 149 kWh / m², år
- Energi CO2-påverkan: 4,17 CO² / m², år
Hyresgäster i fastigheten
- E Jacobssons Optik i Växjö AB
- Månsson Advokatbyrå AB
- Capgemini Sverige AB
- Gamla Cigarraffären Växjö AB
- Landshypotek AB - Unaman 9
- Linné Kapitalförvaltning AB
- Stadium Sweden AB
- Aspia AB - Unaman 9
- Råstyrka Gym
- Hälsokraft
Karta
Dokument
Planritningar
Broschyr
Kontaktperson

Anmäl intresse
Vill du veta mer, eller boka en visning?
Fyll i en intresseanmälan så hör vi av oss inom kort.