Gå till huvudinnehåll

Helsingborg Centrum

Stortorget 2

Kontor

Yta

482 kvm

Arbetsplatser

20 - 48 st

Så räknar vi antal arbetsplatser

Detta spann är en uppskattning. Det finns flera faktorer som påverkar hur många arbetsplatser som kan rymmas i en lokal. Inte bara storleken på själva lokalen utan även hur den disponeras. Exempelvis kräver en lokal med många enskilda kontor mer plats än öppen planlösning. Andra begränsningar kan vara tillgången på luft och kyla, eller utrymningsvägar.

Tillträdesdatum

Enl. ök.

Våningsplan

3

Ljust kontor på attraktivt cityläge vid Stortorget i Helsingborg

Det här kontoret på Stortorget  2 erbjuder en ljus och trivsam arbetsmiljö där både moderna materialval och stilrena detaljer skapar en professionell och välkomnande känsla. Lokalen passar dig som söker en kombination av enskilda arbetsrum, öppna kontorsytor och mötesrum i varierande storlek. De stora fönstren släpper in gott om dagsljus och ger ditt företag en inspirerande arbetsplats mitt i centrala Helsingborg. Läget vid Stortorget gör det enkelt för både medarbetare och besökare att ta sig hit och ger närhet till restauranger, service, kultur och kommunikationer.

Planlösning

Planlösningen är flexibel och kan anpassas efter hur ditt företag arbetar. Oavsett om ni föredrar öppna ytor, enskilda kontor eller en kombination finns goda möjligheter att skapa en funktionell arbetsmiljö.

Området

Fastigheten är belägen mitt i centrala Helsingborg, vid Stortorget – stadens äldsta och mest centrala plats med anor från 1600-talet.
Området präglas av ett starkt cityliv med direkt närhet till gågatan Kullagatan, handel, restauranger, caféer och ett brett serviceutbud. Här finns även ett rikt kulturutbud och flera historiska byggnader som bidrar till en representativ och attraktiv stadsmiljö.
Sammantaget är området ett av Helsingborgs mest eftertraktade lägen, med hög tillgänglighet och stark kommersiell attraktionskraft.

Kommunikationer

Kommunikationerna är mycket goda med gångavstånd till Helsingborg C (Knutpunkten), som är ett av Sveriges viktigaste knutpunkter för tåg, bussar och färjetrafik.

Parkering

I närområdet finns goda parkeringsmöjligheter med både parkeringshus, markparkeringar och gatuparkering inom kort gångavstånd.
I direkt anslutning finns flera större anläggningar, bland annat vid Helsingborg C/Knutpunkten samt parkeringshus och garage som Sundstorget och Södra Storgatan.
Det finns även korttidsparkeringar vid exempelvis Stortorget och Hamntorget samt ett stort antal platser inom några minuters promenad, vilket ger god tillgänglighet för både besökare och hyresgäster.
Sammanfattningsvis är parkeringssituationen i området god med flera alternativ för både kort- och långtidsparkering.

Service

I fastighetens närområde finns ett mycket omfattande utbud av service. Här erbjuds restauranger, caféer och butiker i direkt anslutning, kompletterat med dagligvaruhandel, gym, bank och postservice.
I närheten ligger Kullagatan, som erbjuder ett brett och varierat utbud av butiker och utgör en central del av stadens handel och mötesliv. Detta skapar goda förutsättningar för både medarbetare och besökare att kombinera arbete med ett levande stadsliv.

Fastigheten

Högvakten 6 är en representativ kontorsfastighet belägen på Stortorget mitt i centrala Helsingborg. Byggnaden uppfördes 1968 och omfattar cirka 3 400 kvm fördelat över sex våningsplan. Arkitekt är Nils Einar Eriksson arkitektkontor AB genom Gunnar Bornö.
Fastigheten erbjuder ett attraktivt cityläge med närhet till stadens handel, restauranger och serviceutbud. Sammantaget är Högvakten 6 en välbelägen och etablerad kontorsfastighet med hög tillgänglighet i hjärtat av Helsingborg.

Teknisk information

Entréen på botternvåning är handikappanpassad, hiss finns.

  • Ljus modern arbetsmiljö
  • Flexibel planlösning
  • Centralt läge vid Stortorget

Faciliteter i fastigheten

Sopsortering Kök Skyltläge

Service i området

Resecentrum Buss Parkering Restaurang Café Hotell Tåg Shopping Elbilsladdning Gym Färja Grönområde

Energi & hållbarhet

  • Certifieringar: BREEAM In-Use, Good
  • Total energianvändning (2025): 27 kWh/m²
  • Klimatpåverkan: 7,2 kg CO₂e/m² (platsbaserad)

Andra hyresgäster i fastigheten

Advokatfirman Lindahl Kommanditbolag - Skandinaviska Enskilda Banken AB - Högvakten 6 - BDO Syd KB - Ryds Glas AB - Högvakten 6 - Helsingborg

Karta

Dokument

Kontaktperson

Uthyrare

Jeanette Zigante

Fråga oss!

Nyfiken på den här lokalen? Eller behöver du hjälp att hitta rätt lokal för din verksamhet? Oavsett om du vet exakt vad du söker eller om du behöver rådgivning, så finns vi här och hjälper till.

Vi ser fram emot att höra av dig.

Intresseanmälan

Kontaktinformation

All behandling av personuppgifter sker i enlighet med dataskyddsförordningen och annan dataskyddslagstiftning. Läs mer om GDPR

Ett eget husteam ingår i hyran

Som hyresgäst hos oss får ni ett lokalt husteam som ser till att ni trivs och att allt fungerar som det ska. Vi hjälper till med allt från fastighetsskötsel och energioptimering till skyltning och parkering. Ingen fråga är för stor eller för liten. Och skulle era behov förändras brukar vi alltid kunna erbjuda en lösning, vad det än gäller. Varmt välkommen till en värd bortom det förväntade.

Liknande lokaler i Helsingborg