Gå till huvudinnehåll

Helsingborg Västra Berga

Rundgången 32

Kontor

Yta

328 kvm

Arbetsplatser

16 - 32 st

Så räknar vi antal arbetsplatser

Detta spann är en uppskattning. Det finns flera faktorer som påverkar hur många arbetsplatser som kan rymmas i en lokal. Inte bara storleken på själva lokalen utan även hur den disponeras. Exempelvis kräver en lokal med många enskilda kontor mer plats än öppen planlösning. Andra begränsningar kan vara tillgången på luft och kyla, eller utrymningsvägar.

Tillträdesdatum

Enl. ök.

Våningsplan

0

Ledigt kontor 328 kvm på Rundgången 32 i Helsingborg

Söker du ett ledigt kontor att hyra i Helsingborg med bra tillgänglighet och en planlösning som passar många typer av verksamheter. På Rundgången 32 i Västra Berga finns nu en kontorslokal som kombinerar ljus, funktion och ett läge som är enkelt att nå för både medarbetare och kunder.

När du kliver in i lokalen möts du av en öppen och inbjudande arbetsmiljö där ljusinsläpp från tre väderstreck skapar en trivsam känsla genom hela dagen. Här finns en naturlig balans mellan öppna ytor för samarbete och mötesrum i olika storlekar som ger utrymme för både fokus och samtal. Det gör att lokalen passar lika bra för mindre team som för företag i förändring eller tillväxt.
Mitt i lokalen finns ett pentry med tillhörande pausutrymme där dina kollegor enkelt kan samlas för en gemensam lunch eller en stunds återhämtning. Det bidrar till en arbetsplats där det är lätt att trivas och där de sociala ytorna blir en naturlig del av arbetsdagen.
Läget på Västra Berga ger ditt företag god tillgänglighet samtidigt som du sitter i ett etablerat verksamhetsområde. Med närhet till större vägar och smidiga transportalternativ blir det enkelt att ta emot kunder och leveranser.
Det här är en lokal för dig som vill ha ett kontor i Helsingborg där funktion, ljus och tillgänglighet går hand i hand.

Planlösning

Lokalen har en öppen planlösning med kontorsytor som kombineras med mötesrum i olika storlekar. Det finns även pentry och pausutrymmen som samlar medarbetarna under arbetsdagen. Planlösningen ger möjlighet att skapa både öppna arbetsytor och mer avskilda rum utifrån ditt företags behov.

Området

Bra skyltläge precis intill norra infarten i Helsingborg. Området har bra infrastruktur, en god logistik och en vacker och funktionell utemiljö med grönskande lövträd. Kring Rundgången finns det idag ett bra företagsklimat som till stor del byggs upp av verksamheter med fokus människors hälsa och välbefinnande.

Kommunikationer

Fastigheten har goda kommunikationer med ett lättillgängligt läge på Västra Berga. Härifrån tar man sig enkelt in till Helsingborgs centrum via väl utbyggda cykelvägar, samtidigt som området trafikeras av både stads- och regionbussar.
Läget nära den norra infarten till Helsingborg ger även smidig anslutning till det övergripande vägnätet, vilket underlättar både pendling och transporter.

Parkering

Det finns goda parkeringsmöjligheter på och i anslutning till fastigheten, med parkeringsplatser i direkt närhet till entréerna som underlättar för både medarbetare och besökare. I området finns dessutom flera markparkeringar och ytterligare parkeringsalternativ inom kort avstånd, vilket ger en hög tillgänglighet. För den som kör elbil finns även laddplatser i området.

Service

Serviceutbudet i området kring Västra Berga är väl utvecklat och anpassat för företag. I närheten finns gym, restauranger, lunchställen och caféer samt drivmedelsstationer och annan företagsnära service.
På kort avstånd finns även Berga handelsområde och Väla med ett brett utbud av butiker, dagligvaror och övrig service, vilket gör området både praktiskt och lättillgängligt i vardagen.

Fastigheten

Fastigheten är certifierad enligt EU Greenbuilding och består av kontor, butik - och lagerlokaler i 6 byggnader i varierande 1-5 plan. Fastigheten är belägen på Västra Berga, som i huvudsak utgörs av kontors-, service- och industrilokaler.

Teknisk information

Ventilation med komfortkyla. Entréen är anpassad för rörelsehindrade.
Betongstomme med betongväggar

  • Bra kommunikationsläge
  • Nära service
  • Flertalet lunchrestauranger i närheten

Faciliteter i fastigheten

Kök Elbilsladdning

Service i området

Buss Parkering Restaurang Café Gym Grönområde

Energi & hållbarhet

  • Total energianvändning (2025): 72 kWh/m²
  • Klimatpåverkan: 4,47 kg CO₂e/m² (platsbaserad)

Andra hyresgäster i fastigheten

Berga Läkarhus AB - Trafikverket - Helsingborg - Eitech Syd AB - Avarn Security Systems AB - Rustningen 1 - Helsingborg - Premirbygg AB - itm8 Sverige AB - Praktikertjänst Aktiebolag - Cactus Utilities AB - Adcare AB - Mammakulan Aktiebolag - Lernia Bemanning AB - Helsingborg - FSD Sverige AB - Helsingborg - Repro Grafen i Helsingborg Aktiebolag - Ulrika Ekelund - Trafikverket - Assemblin El AB

Karta

Dokument

Kontaktperson

Uthyrare

Jeanette Zigante

Fråga oss!

Nyfiken på den här lokalen? Eller behöver du hjälp att hitta rätt lokal för din verksamhet? Oavsett om du vet exakt vad du söker eller om du behöver rådgivning, så finns vi här och hjälper till.

Vi ser fram emot att höra av dig.

Intresseanmälan

Kontaktinformation

All behandling av personuppgifter sker i enlighet med dataskyddsförordningen och annan dataskyddslagstiftning. Läs mer om GDPR

Ett eget husteam ingår i hyran

Som hyresgäst hos oss får ni ett lokalt husteam som ser till att ni trivs och att allt fungerar som det ska. Vi hjälper till med allt från fastighetsskötsel och energioptimering till skyltning och parkering. Ingen fråga är för stor eller för liten. Och skulle era behov förändras brukar vi alltid kunna erbjuda en lösning, vad det än gäller. Varmt välkommen till en värd bortom det förväntade.

Liknande lokaler i Helsingborg