Gå till huvudinnehåll

2025-05-23

Castellum välkomnar Gro Community till WTC

Växjö

Bild från Gro Communitys nya ytor

I februari flyttade vår nya hyresgäst Gro Community in i World Trade Center. Här ger de nu individer och företag möjlighet att nätverka, ta del av lärorika föreläsningar och delta i spännande workshops. Som en av föreningens huvudpartners är vi extra glada över att få hälsa Gro Community välkomna till huset!

Gro Community är en nystartad ideell förening och ett startup community som hjälper entreprenörer att ta nästa steg i sina företagsresor. Föreningen erbjuder en fysisk plats där människor kan samlas, skapa relationer och stötta varandra.
– Vi arrangerar både relationsskapande och kunskapshöjande evenemang i form av föreläsningar, panelsamtal och workshops om relevanta ämnen. Varannan vecka arrangerar vi även frukost för våra medlemmar för att främja nätverkande, berättar Robin Backström, Verksamhetsledare på Gro Community.

En efterlängtad satsning i Växjö

Idén till att starta upp föreningen kom från grundarnas egna erfarenheter av att driva företag i staden.
– Som entreprenör kan det vara väldigt svårt att veta vem man ska vända sig till och vad respektive aktör kan hjälpa till med. Även om det redan finns ett rejält ekosystem som stöttar företag är min personliga upplevelse att man lär sig som allra mest av andra entreprenörer. Därför tror vi att Gro Community och vårt erbjudande fyller en viktig funktion i Växjö, säger Robin.

Robin Backström, Verksamhetsledare på Gro Community

 

Gro Community letade länge efter en lokal och miljö som kändes helt rätt, men i februari i år gick flyttlasset till slut till Castellums fastighet, World Trade Center.
– Vi har hela tiden haft som mindset att skapa något som känns större än Växjö och då ville vi även ha en lokal som andas det. När vi fick möjlighet att provsitta här genom Castellum fastnade vi direkt för både lokalens utformning och läge. Vi är väldigt tacksamma för att Castellum har stöttat oss och vår uppstart.

Smakrika och hållbara luncher i bistron Frö

I Gro Communitys lokaler finns även bistron Frö, som är öppen för allmänheten. Målsättningen är att attrahera ett större flöde av människor och skapa möten människor emellan. Här kan medlemmar jobba och utbyta idéer, ge varandra energi och nätverka.
– Vår bistro är öppen under kontorstider och vi erbjuder bland annat en fräsch och hållbar lunch. Som grundkoncept serverar vi två olika bowls och en dagens rätt, men vi testar fortfarande oss fram, säger Robin.

 

På god väg mot 100 medlemmar

Hittills har föreningen ett 60-tal medlemmar, men målet är att nå 100 medlemmar. Föreningen riktar sig primärt till företag, men även den som vill starta en förening eller är i idéstadiet är välkommen.
– Vi vill vara en aktör som hjälper till i många delar av entreprenörsresan och i alla möjliga branscher. Vi har både medlemmar som vill starta något och som är i stadiet att vilja attrahera affärsänglar och ta in kapital, säger Robin.

Satsningen finansieras av affärsänglar och investerare, men Robin poängterar att det även är viktigt att lokala företag, region och kommun stöttar föreningen.
– Om man gillar vår vision och vill stötta vår verksamhet kan man välja att bli stödmedlem. Det kostar 295 kr per år och då är man välkommen på våra evenemang och får rabatt på köp i vår bistro. Som entreprenör eller startup finns även flera abonnemangslösningar.

Jenny Rungegård, Affärsområdeschef på Castellum i Växjö, är mycket positiv till satsningen:
– Detta är något som har saknats i stan och självklart vill vi främja entreprenörskap och tillväxt. Vi ser också att Gro Community kan dra nytta av all den erfarenhet och kompetens som finns samlad i huset, samtidigt som vi skapar mer aktivitet och utbyte även för våra hyresgäster. Så har du inte kikat in till Gro – gör det! Här finns många spännande människor och idéer, säger hon.

Ni kan ha er konferens på WTC och då är det GRO som står för cateringen! Läs mer om World Trade Center i Växjö här. 

Mer att läsa

Läs artikeln

2025-05-23

Växjö Fria Gymnasium expanderar verksamheten på I11

2025-03-07

Framtidens arbetsliv 2025: De fem viktigaste insikterna

2025-02-25

”Det känns spännande”

2025-02-24

Parkeringshuset Tegnér får nytt utseende och nya platser

Visa liknande artiklar