Med över 5 000 kvadratmeter fulla av prima kontorsmöbler är Rekomo ett tempel för återbruk. Här finns allt för både smarta start-ups och större företag som vill ta kloka beslut för både ekonomi och klimat. -Med öppet sinne går det mesta att lösa med begagnad inredning och möbler. Vi växer för att fler och fler väljer att möblera med återbruk, säger Jonas Åström som är vd för Rekomo.
Den stora fastigheten på Flöjelbergsgatan har varit fyndplats för prisvärda kontorsmöbler sedan tidigt nittiotal, först under namnet Bafab. Idag är Rekomo en av branschens stora aktörer med butiker i Göteborg, Stockholm, Malmö och Norrköping.
Moderskeppet i ”koncernen” är en förhållandevis gammal lagerbyggnad som löpande anpassats av Castellum för snabbväxande Rekomos behov och önskemål, senast med nya kontors- och mötesrum i anslutning till entrén.
-Jag upplever att Castellum är måna om att det ska fungera för oss. Dom är lyhörda och vi har en bra dialog, säger Jonas som varit vd sedan 2018.
Totalt är det ett 80-tal medarbetare som håller hjulen snurrande, både analogt i de olika butikerna och digitalt med en stadigt växande försäljning online.
-Vi försöker synas så mycket vi kan på sociala medier. Det är ju där som en stor del av köpeprocessen utspelas, säger Jonas som har en egen marknadsavdelning för att löpande producera och publicera stories på nätet.
På senare år har mycket handlat om möbeltapetsering, alltså konsten att ge nytt liv åt en möbel med ny klädsel eller annan renovering. 2024 köpte Rekomo den anrika tapetserarverkstaden PTV i Majorna, som nu också driver verkstäder i Rekomos regi i Göteborg, Stockholm och Malmö. På fyra år har antalet anställda tapetsörer vuxit från en till arton.
-Det är verkligen ett segment som exploderat, förklarar Jonas. Våra inhouse-verkstäder ger nytt liv åt tusentals olika möbler varje år.
Utgångspunkten är möbler som med tiden blivit lite trötta och tappat sin ursprungliga glans. Att byta ett luggslitet tyg till ett snyggt och fräscht är ett förvandlingsnummer som alltfler företag väljer.
-Det är ett hantverk som kostar en slant men det är fortfarande billigare än att köpa nytt. Fast det måste vara kvalitetsmöbler från början, annars tål dom inte ett förnyas ett varv eller två, säger Jonas som ser en ljus framtid efter den långa lågkonjunkturen.
Under sina år som vd för Rekomo har han också sett en förskjutning. Från att tidigare handla mest om bra möbler till lågt pris har många företag aktivt börja prata och tänka hållbarhet.
-Det finns många goda skäl till det. Jag tror också att det handlar om att leva som man lär, att leva upp till alla fina texter om klimat och hållbarhet på företagens hemsidor.