Gå till huvudinnehåll

2024-12-02

Luft, ljus och ännu mer plats för fortsatt tillväxt

Högsbo/Sisjön

En person står på ett kontor och arbetar vid sitt skrivbord.

Efter bara två år blev kontorskostymen för trång, men lyckligtvis fanns svaret nära inom räckhåll. Nu renoverar Castellum grannlokalen som ger Scient Group totalt 1020 kvadrat för fortsatt tillväxt.

– Vi växer så snabbt för att vi är effektiva och duktiga på att skala bort onödig byråkrati och annat som bromsar mer än hjälper, säger Tomas Ljung, vd och grundare.

Bolaget startades i januari 2022 och har haft en stabil tillväxt trots både pandemi och konjunktur. Många av medarbetarna är rutinerade med bakgrund från de stora konsultbolagen. Med Göteborg som hemmahamn har man närvaro även på klassisk industrimark i och kring Norrköping samt i Oslo där flera av medarbetarna jobbat tidigare.

– Vi var 25 personer när året började och idag är vi 40, konstaterar Tomas Ljung som är uppenbart inriktad på att utmana marknadens konventionella ramar och sätt att agera.

Tomas Ljung
Tomas Ljung på Scient Group har snabb tillväxt i affärerna och har gått från 25 till 40 anställda på mindre än ett år.

Kärnverksamheten är att göra tekniska lösningar för sina kunder, som primärt finns inom processindustri, tillverkningsindustri och energiproduktion.

På hemsidan formuleras affärsidén: ”Vi tror att morgondagen ger en bättre framtid om vi bygger den tillsammans, med människorna och tekniken i förarsätet.”

– Grundtanken är att skapa riktigt vassa tekniska lösningar för våra kunder samtidigt som vår personal mår bra och får möjlighet att faktiskt göra det dom är bäst på. Filosofin är att anställa de smartaste människorna för att dom ska berätta vad vi ska göra. Inte tvärtom.

Då måste pappersexercis och excelscheman hållas på ett minimum, till förmån för ostört utvecklingsarbete. Gärna tillsammans.

– Vi tror starkt på samarbetets kraft. Ingen kan allt men tillsammans kan vi väldigt mycket. Därför ska vi hålla dörrarna öppna, se medarbetaren och stötta varandra, säger Tomas.

Ett schackbräde
Mindre rum och öppna dörrar är en framgångsfaktor i Scient Groups lokaler, där arbetsro och samarbete går hand i hand.

Bolaget startades på Arkipelagen i Sisjön men växte snabbt ur de lokalerna. Man fick kontakt med Castellum och flyttade in på August Barks gata 6B för drygt två år sedan. Ljust och fräscht med god tillgänglighet både med bil och kollektivtrafik. Men oj så snabbt det blev trångt. Tomas fick hjälp av Jacob Trattner, områdesansvarig för Castellum i Högsbo.

Det fanns nämligen en ledig lokal bokstavligen vägg i vägg på 340 kvadrat. Nu fräschas den upp och kopplas ihop med vårt befintliga kontor - med plats för fortsatt tillväxt.

– Det är väldigt tacksamt att ha kunder som väljer att växa tillsammans med oss och jag hoppas att vår gemensamma resa kan fortsätta länge framöver, säger Jacob Trattner.

Mer att läsa

Läs artikeln

2024-11-29

På Casa Verde får maten sitt rätta värde

2024-09-16

Eventbranschens jätte storsatsar hos Castellum i Högsbo

2024-05-10

Fantastisk kontorsmiljö och ultramodernt labb hos Bulten AB i Högsbo

2024-02-27

En grönare framtid tar form med innovativ återbrukshub i Högsbo

Visa liknande artiklar

Intresserad av lediga lokaler i Högsbo/Sisjön?

Uthyrare

Ylva Brodin

Uthyrare

Jesper Grenander