Re:flow erbjuder reformer, en form av pilates som utförs på speciella maskiner. Deras tredje studio har nyss öppnat, på bästa läge i Helsingborg. Här har teamet lagt mycket kraft på att skapa en plats som är harmonisk i allt från ljusinsläpp till val av musik.
För re:flow är en lokal så mycket mer än fyra väggar. Det är en plats, en känsla, en upplevelse. Så beskriver Linn Minar det, head of brand & experience, på re:flow. Hon är en av medgrundarna till pilatesstudion och i hennes uppdrag ingår just det: att skapa rätt känsla.
– För oss är platsen en helhetsupplevelse där allt spelar in, från doft och ljusinsläpp till hur personalen bemöter en. Vi har försökt att tänka på varje detalj och just därför var själva lokalen så viktig för oss.

Re:flow erbjuder reformer pilates, en form av pilates som utförs på maskiner. Det är träning som ställer krav på närvaro och koncentration, vilket Linn tror är en av anledningarna att det blivit så populärt. Väl på maskinen kan man inte göra så mycket annat än att vara i stunden. Studion i Helsingborg är den tredje som re:flow öppnar, de har sedan tidigare en studio i Täby och en i Wien. Linns medgrundare har spenderat sina barndoms somrar i Helsingborg så valet av stad var självklart. Även Linn tycker att känslan i Helsingborg är speciell.
– Vi letade efter ett läge som gör det enkelt att få in träningen i vardagen. Det ska vara lätt att parkera, man ska inte behöva köra en omväg och kan få in träningen före eller efter jobbet. Vi ville även vara nära vattnet, det är just närheten till havet som gör Helsingborg så unikt.
En upplevelse utöver det vanliga ställer krav på lokalen
För att kunna skapa upplevelsen de ville så ställdes också en del krav på lokalen. De behövde dock inte leta särskilt länge utan hittade snabbt hem. Med närhet till både city och hav har de idag flyttat in på Kungsgatan. Studion är öppen sedan början av januari och hit är helsingborgarna välkomna för att träna.
– Denna lokal tog oss med storm. Vi kände direkt att den var helt rätt och att läget var perfekt. När solen skiner så lyser hela lokalen upp, det är otroligt. Vi känner att lokalen passar re:flow, det är en väldigt bra matchning.

Linn är nöjd med samarbetet med Castellum och är framför allt tacksam för hjälp. Som nya i staden var Linn och hennes kollegor i behov av stöd och bra service i jakten på den perfekta lokalen.
– Vi har alltid fått det stöd och den support vi behövt under resans gång. Det är allt från tydlig kommunikation, till snabba svar men såklart även den expertis och erfarenhet som Castellum besitter.
Det ligger mycket omtanke bakom studion och Linn är nöjd med resultatet. De har redan kommit en del besökare och hon ser fram emot att välkomna fler. Intresset för reformer har varit stort och hon tycker det känns fint att kunna erbjuda det även i en lite mindre stad. I början av mars är det öppningsfest och då står dörrarna öppna. Nya och befintliga kunder är välkomna att testa på reformer.