Gå till huvudinnehåll

2026-05-20

75 nya hotellbäddar stärker City – Hotel Plaza växer vidare i Västerås

Västerås Stadsutveckling

Västerås City tar ett välkommet kliv framåt. I ett läge där efterfrågan på hotellrum ökar och besöksnäringen fortsätter att växa, utökar Hotel Plaza nu sin kapacitet med 75 nya hotellbäddar i 23 rum – mitt i city. Castellum står bakom satsningen tillsammans med Hotel Plaza och ser expansionen som ett viktigt bidrag till ett mer levande och attraktivt stadsliv.

Under det senaste året har Hotel Plaza genomfört en omfattande utveckling av hotellet med ny entré samt nya konferens, och eventytor. Satsningen har ytterligare stärkt hotellets roll som mötesplats för affärsresenärer, konferensgäster och besökare – och behovet av fler rum har vuxit i takt med efterfrågan. 

– Vi befinner oss i en väldigt positiv fas där efterfrågan på Hotel Plaza och Västerås som destination ökar tydligt. Samtidigt ser vi ett växande behov av fler hotellrum och större kapacitet för både konferenser, event och privatresande. Med de här nya rummen kan vi möta den efterfrågan och samtidigt fortsätta utveckla Hotel Plaza som en modern och levande mötesplats mitt i Västerås City. Tack vare ett långsiktigt och nära samarbete med fastighetsägaren Castellum kan vi nu på ett hållbart och snabbt sätt expandera till totalt 225 rum, säger Tobias Hultberg, VD och delägare på Hotel Plaza.

Tobias Hultgren, VD och delägare på Hotel Plaza

Att fler hotellbäddar tillkommer i city ligger helt i linje med den utveckling som Västerås står inför. Det har under en längre tid lyfts i media att staden behöver ökad kapacitet för att möta framtida behov kopplade till möten, evenemang och besökare.

– Vi ser en fortsatt stark utveckling i Västerås och ett ökat behov av attraktiva miljöer för möten, konferenser och besöksnäring. Expansionen av Hotel Plaza är ett bra exempel på hur vi tillsammans med våra hyresgäster kan utveckla city och bidra till ett mer levande Västerås, säger Mats Eriksson, region‑vd Mälardalen på Castellum. De nya hotellrummen planeras stå färdiga under första kvartalet 2027 och innebär att Hotel Plaza då omfattar totalt 225 rum. För Castellum är satsningen ytterligare ett exempel på hur vi, tillsammans med våra hyresgäster, skapar platser där människor, företag och städer kan fortsätta att utvecklas.

Mer att läsa

Läs artikeln

2026-02-25

Fyra gymnasieskolor blir ett – Castellum möjliggör Westra Aros Gymnasium i Västerås

2022-06-11

Vision City – ett förstärkt samarbete för en hållbar och levande stadskärna för alla

2021-10-15

Nu är det äntligen klart – detaljplaner i Kopparlunden har vunnit laga kraft

2026-05-11

Säg hej till Osman – ny LIA-praktikant på Castellum i Västerås

Visa liknande artiklar