Modernt kontor med mix av öppna ytor, mötesrum och enskilda kontor. Flexibel planlösning i gott skick nära E22 och Tetra Pak.
På Hedvig Möllers gata 6–8 erbjuds nu en kontorslokal om 529 kvm högst upp i huset, på våning 5 av 5. Här får ni en ljus och välplanerad arbetsmiljö med fin utsikt över Lund stadskärna och Staffanstorp.
Lokalen håller god standard och erbjuder en flexibel planlösning med en kombination av öppna kontorslandskap, cellkontor, konferensrum och fokusrum. Här finns även ett generöst kök som fungerar utmärkt som samlingsplats för både interna möten och sociala aktiviteter.
Fastigheten har ett strategiskt läge med närhet till E22, vilket ger goda kommunikationsmöjligheter för både medarbetare och besökare. Parkeringsplatser finns i anslutning till fastigheten. Närheten till Tetra Pak och andra etablerade verksamheter bidrar till ett attraktivt företagsläge.
Planlösning
Lokalen är utformad för att stödja ett modernt arbetssätt där flexibilitet och trivsel står i fokus. Kombinationen av öppna kontorslandskap, cellkontor, konferensrum och fokusrum gör det enkelt att anpassa arbetsmiljön efter verksamhetens behov. Det rymliga köket blir en naturlig mötesplats för medarbetarna och erbjuder plats för såväl luncher som spontana avstämningar. Tillsammans med den höga placeringen i huset och de fina utblickarna över omgivningarna skapas en inspirerande arbetsmiljö med stor potential för nästa hyresgäst.
Området
Detta område har ett utmärkt läge intill E22:a. Härifrån är det nära både till centrala Lund och Malmö. Just nu växer området genom byggnationen av World Trade Center Lund vilket ytterligare kommer bidra till platsens attraktiva kontorsläge.
Kommunikationer
Närheten till avfarten från E22:an ger snabb och effektiv kommunikation för de bilburna besökarna. Från fastigheten är det endast 3 km till Lund C och 16 km till Malmö C. Inom gångavstånd från fastigheten finns busshållsplatsen Råby trafikplats där flera regionbussar samt flygbussen till Sturup gör uppehåll.
Parkering
I direkt anslutning till fastigheten finns goda parkeringsmöjligheter för såväl hyresgäster som besökare.
Service
Granne med fastigheten ligger Park Inn by Radisson som erbjuder, förutom hotellvistelse, även konferensmöjligheter och restaurang. Genom närheten till centrala Lund finns ett stort utbud av kommersiell- och offentlig service lättillgängligt.
Fastigheten
Precis vid Lunds södra avfart från E22:an hittar man denna fastighet, miljöklassad enligt EU GreenBuilding. Läget ger ett oslagbart skyltläge och en tillgänglighet utan dess like. Denna funktionella fastighet består av två huskroppar; en kontorsdel i fem våningar samt en produktions- och lagerdel med generös takhöjd.
Det är nära till såväl stadens shopping och mysiga restauranger som till Ideon Science Park, Lunds innovativa mötesplats , där fler än 300 företag verkar.
- Inflyttningsklart kontor i gott skick
- Våning 5 av 5 med utsikt
- Nära E22 och Tetra Pak
Faciliteter i fastigheten
Service i området
Energi & hållbarhet
- Certifieringar: LEED O+M, Gold
- Total energianvändning (2025): 41 kWh/m²
- Klimatpåverkan: 0,22 kg CO₂e/m² (platsbaserad)
Andra hyresgäster i fastigheten
Karta
Dokument
Kontaktperson
Nyfiken på den här lokalen? Eller behöver du hjälp att hitta rätt lokal för din verksamhet? Oavsett om du vet exakt vad du söker eller om du behöver rådgivning, så finns vi här och hjälper till.
Vi ser fram emot att höra av dig.
Ett eget husteam ingår i hyran
Som hyresgäst hos oss får ni ett lokalt husteam som ser till att ni trivs och att allt fungerar som det ska. Vi hjälper till med allt från fastighetsskötsel och energioptimering till skyltning och parkering. Ingen fråga är för stor eller för liten. Och skulle era behov förändras brukar vi alltid kunna erbjuda en lösning, vad det än gäller. Varmt välkommen till en värd bortom det förväntade.